VZDÁLENÁ PODPORAAktuality

05/06/2020 - Podvodníci posílají stále sofistikovanější e-maily

Phishingové útoky jsou v posledních týdnech na vzestupu. A co hůř, je stále složitější poznat, že se skutečně jedná o podvod. V jednom z posledních zachycených se útočníci vydávají za bankéře a tvrdí příjemcům podvodného e-mailu, že bylo jejich internetové bankovnictví zablokováno. Phishing je mezi počítačovými piráty velmi oblíbený. Kyberzločinci hromadně rozešlou falešné e-maily co nejvíce lidem a čekají, kdo se nachytá – vyčkávají úplně stejně jako rybář s udičkou na svůj úlovek. Problém je ale v tom, že současné vlny útoků jsou poměrně sofistikované, a tak není vůbec snadné je odhalit. Ještě před pár lety byly phishingové zprávy plné chyb, a i méně zkušeným uživatelům bylo na první pohled jasné, že se jedná o podvod. V současnosti tomu tak ale již není, jak dokazuje jeden z posledních zachycených podvodů. „Vážený kliente, z bezpečnostních důvodů, jsme Vám byli nuceni omezit přístup ke službám internetového a mobilního bankovnictví,“ tvrdí útočníci ve zprávě. Stát se tak mělo údajně prostřednictvím platby provedené z neznámé přihlašovací lokace. Kybernetičtí nájezdníci doufají, že se jim podaří příjemce takového e-mailu vyděsit natolik, aby klikl na přiložený odkaz pro „ověření bankovního účtu“. Na podvodných stránkách, které v tomto případě imitují bankovnictví RaiffeisenBank, pak vlastně lidem ani nemusí přijít divné, že po nich chce banka – respektive útočník – zadat detailní informace o jejich bankovním účtu, platební kartě a k tomu ještě hromadu osobních údajů. V podstatě jediným vodítkem, že jde o phishingový útok, je nesprávná adresa odesílatele v nevyžádaném e-mailu. Pokud si toho uživatelé nevšimnou a data na falešných stránkách vyplní, naservírují svůj bankovní účet kyberzločincům jak na zlatém podnosu.

06/05/2020 - Nebezpečný bankovní trojan útočí na mobily v Česku, umí obejít zabezpečení přes SMS

Stále častěji útočí v Česku nebezpečný bankovní trojan Triada, který představuje hrozbu pro zařízení s operačním systémem Android – tedy především pro chytré telefony a tablety. Dovede dokonce obcházet zabezpečení on-line bankovnictví prostřednictvím SMS zpráv. Přijít na tohoto záškodníka přitom není vůbec jednoduché. „riada se dokáže v zařízení velmi dobře skrývat a je velmi obtížné ji z telefonu odstranit. Uživatel zpravidla malware do zařízení stáhne sám, velmi často z neoficiálního obchodu v rámci aplikace, která působí legitimním dojmem. Doporučujeme proto aplikace stahovat výhradně z oficiálního obchodu Google Play a používat ESET Security pro mobilní zařízení.

04/04/2020 - Covid-19 má negativní dopady na kybernetickou bezpečnost

Podle vyhledávače Shodan výrazně stoupl počet VPN a RDP serverů dostupných z internetu. To znamená zvýšená bezpečnostní rizika. RDP neboli Remote Desktop Protocol je protokol, který umožňuje vzdálený přístup k uživatelskému rozhraní Windows. Programy se spouštějí na vzdáleném počítači, klientský počítač slouží jenom jako terminál. Je to asi nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vzdálený počítač zpřístupnit. Standardně služba Remote Desktop běží na portu 3389/TCP a podle Shodanu počet serverů s RDP na tomto portu za poslední měsíc vzrostl o 41,5 procenta. Podle Shodanu také o třetinu stoupl počet serverů, na kterých běží VPN brány - protokoly jako SSTP, IKE, PPTP a další. Virtuální privátní sítě umožňují vytvořit zabezpečený tunel skrz internet do jiné sítě, například do vnitřní firemní.

Jakkoliv je tento nárůst logický a přirozený, představuje bezpečnostní riziko, zvláště při rychlém a neotestovaném nasazení. Jak implementace RDP, tak různých variant VPN se vyznačují značným množstvím bezpečnostních chyb, které servery činí napadnutelné rozličnými útoky. Další nebezpečí se pak skrývá v nezabezpečených klientských stanicích, kde se malware může dostat k přístupovým údajům. Základním pravidlem, které by měli provozovatelé VPN a RDP služeb dodržovat, je - tradičně - instalace aktuálních a aktualizovaných verzí použitého softwaru, zejména bezodkladná instalace dostupných bezpečnostních oprav. Jako druhé a neméně důležité pravidlo se používá dostatečně silná autentizace.

14/01/2020 - Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Svět nekončí, vaše staré počítače s Windows 7 úderem půlnoci neexplodují a ve středu 15. ledna 2020 brzy ráno zase bez problému nastartují. Tak jako celé roky před tím. Jsme pouze svědky konce běžného a formálního životního cyklu softwaru, který už redmondská centrála zažila mnohokrát. V minulosti nás takto postupně opouštěly legendární Windows 3.x, neméně legendární Windows 95, ještě o kousíček legendárnější Windows 98, superlegendární Windows XP a dnes tedy legenda všech legend Windows 7. Co se tedy opravdu změní? Běžným domácím uživatelům přestanou chodit bezpečnostní záplaty, které reagují na nově objevené chyby a zranitelnosti. Právě ty by mohl zneužít nějaký nový malware. Jelikož však mají lidé podle mnoha průzkumů antivirových firem obecně velký problém udržovat svůj software aktuální – o těch, kteří automatické aktualizace Windows cíleně vypínají, raději ani nemluvě –, nejspíše si stejně ničeho nevšimnou. Majitelé licencí mohou Windows 7 dále instalovat na stávající i nové počítače a aktivovat je, jako by se nechumelilo, dílčí programy budou pracovat jako doposud, ale přestane fungovat aktualizační služba Windows Update, Microsoft časem vypne weby s nápovědou a utichne i komunita na internetu. Postupně tedy nezbývá nic než upgradovat do Windows 10, ale rozhodně to nejspíš nenastane hned zítra a u všech, bude to postupný proces podobně jako to bylo s Windows XP před 5 lety.

31/07/2019 - Nový virus se šíří přes SMS zprávy. Dokáže zablokovat celý mobil

Bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset objevili nový vyděračský virus, který se šíří prostřednictvím SMS zpráv. Cílí tedy výhradně na chytré telefony. SMS zpráva je naštěstí psána velmi krkolomnou češtinou, pozornější uživatelé se tak patrně nenechají napálit. „Jak mohou dát své fotografie do této aplikace, myslím, že vám musím říct,“ stojí v podvodné SMS zprávě. Problém nastane ve chvíli, kdy uživatelé skutečně na přiložený odkaz kliknou a stáhnout si do svého mobilního zařízení nezvaného návštěvníka. Chráněni jsou proti hrozbě uživatelé, kteří nemají povolenou instalaci aplikací z cizích zdrojů. I tento případ dokládá, jak mohou být mobilní hrozby nebezpečné. Důležité je tedy myslet na to, že i mobilní zařízení je nutné chránit antivirovým programem, podobně jako klasické počítače.

NORAM, spol. s r.o.
Smetanova 417, 261 01 Příbram III
(vedle Feromontu)

KONTAKT
+420 607 989 433
info@noram.cz

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Máte zájem o některou z našich služeb? Zeptejte se anebo si ji rovnou objednejte prostřednictvím tohoto formuláře. V co nejkratší možné době se Vám ozveme zpátky a domluvíme podrobnosti..

jméno
firma
telefon
e-mail
zpráva
spočítejte (antispam): + =

© 2011 - 2016: Všechna práva vyhrazena.